top of page

20 YAŞ DİŞLERİ

 

 

20 yaş dişi nedir?
20 Yaş dişleri genellikle 16-27 yaş aralığında çıkması gereken azı işlerindendir.

Gömülü 20 yaş dişi nedir?
20 yaş dişleri ağız içinde en son dişler olarak yer alır. Günümüzde evrimsel olarak çene yapıları küçüldüğünden ve yirmi yaş dişleri'nin çiğnemeye olan etkisi azaldığından bu dişlerin ağızda yer bulması giderek zorlaşmakta, yumuşak doku içinde ya da kemik içinde ya kısmi olarak (bir kısmı ağızda görünecek şekilde), ya da tam olarak gömülü kalabilmektedir.

20 yaş dişleri hangi durumlarda çekilmelidir?
Ağızda sürdüğü halde yirmi yaş diş bölgesinin temizliği, fırçalanması kolay olmadığından çürüklerle karşılaşılmaktadır. Çürükler sonucu ağrılar ve ağız kokusu oluşmaktadır.
Ağızda bir kısmı görünen, bir kısmı gömülü kalan yirmi yaş dişleri en fazla rahatsızlığa sebep olan yirmi yaş dişleridir. Bu durumda diş etinden çıktıkları bölgede gıdaların sıkışmasına ve birikmesine yol açarak enfeksiyona neden olurlar. Hem kendisi temizlenemediğinden çürümekte, hem de komşuluğundaki azı dişinde çürük oluşturmaktadır.
20 yaş dişi bölgesinde gelişen enfeksiyon; çevresindeki diş etinde şişlik ve kızarıklık, boyuna ve kulağa yayılan şiddetli ağrı, lenf bezlerinde büyüme, ağız açma ve yutkunma sırasında ağrı, ağız açma kısıtlılığı gibi şikayetlere neden olur.
Yapılan çalışmalar yirmi yaş dişinin ağızda mevcudiyetinin korunduğu durumlarda dişeti hastalıklarının yaygınlaştığını göstermektedir.
Tam gömülü 20 yaş dişleri ise önündeki dişleri sıkıştırabilir, dişlerde çapraşıklık (eğrilik) yaratabilirler. Ayrıca komşu dişe baskı yaparak bu dişin çürümesine neden olabilirler.
Uzun yıllar fark edilmeyen gömülü 20 yaş dişleri, çene kemiği içerisinde büyük boyutlara ulaşan kistlere neden olarak, çene kırığıyla bile sonuçlanabilecek ciddi sorunlara yol açabilirler.
Kimi zaman ise dişlerin düzgün sıralanmaları için 20 yaş dişlerinin ortodontik tedavi amacıyla çekilmeleri gerekebilir.

20 yaş dişleri hangi yaşta çekilmelidir? Her yaşta 20 yaş dişi çekilir mi?
Sebep olabileceği sorunlar göz önüne alındığında varlığı tespit edildiği anda çekilmesi uygundur. Yurtdışında yirmi yaş dişleri kök oluşumu tamamlanmadan; alt çene siniriyle komşuluk kurmasına fırsat verilmeden, 14?lü yaşlarda proflaktik olarak çekilmektedir.

20 yaş dişlerinin mutlaka çekilmesi mi gerekir?
Doğru pozisyonda yerini almış, sağlıklı bir 20 yaş dişine sahip, ağız hijyenini sağlayabilen bireylerde çekimine gerek yoktur.

Operasyon sonrası ağız bakımı ve beslenme nasıl olmalıdır?
Çekim sonrasındaki ilk gün ılık, yumuşak gıdalarla beslenilmeli, 24 saat tükürme, diş fırçalama, şiddetli çalkalama veya gargara yapılmamalıdır. İlk hafta süt ürünleri tüketilmemesi tavsiye edilir.
2. günden itibaren her besin tüketimi ve diş fırçalamanın ardından doktor tarafından önerilen antiseptik gargaralar kullanılmalıdır. Ağrı kesici ilaçlar ve eğer önerildiyse antibiyotik düzenli kullanılmalıdır. İyileşme sürecini bozacağından dolayı için ilk 48 saat sigara içilmemelidir.

20 yaş diş çekimi sonrası çok ağrı olur mu?
Hızlı ve yeterli yapılan cerrahiyi takiben fazla ağrı oluşmaz ve oluşan ağrı, ağrı kesicilerle kolaylıkla kontrol altına alınır.

20 yaş diş çekimi sonrası yüzüm çok şişer mi?
Yanaktaki ödem dişin gömülülük durumuna göre ve kişiden kişiye çok değişkenlik gösterir. Şişlik oluşmaması için yanak bölgesine ilk 24 saat soğuk uygulaması (buz kompres) yapılmalıdır. Hafif şişlik olması normaldir ve iyileşme için gereklidir.
 

bottom of page