top of page

ÇENE KİSTLERİ

 

Çene (Diş) Kistleri


Çene (Diş) kisti nedir?
Çeneler içinde odontojenik (diş kaynaklı) olarak oluşabilen, çene kemiğinde kendine boşluk yaratarak büyüyen içi kist sıvısıyla dolu keseciklerdir. Rutin diş kontrolleri sırasında ortaya çıkabildiği gibi, ağrı veya şişliğe sebep olarak hasta tarafından da fark edilebilir. Bazen fark edilemeyerek çok büyük boyutlara ulaşabilir.

Çene (diş) kistleri ameliyat edilmeli midir? Çene (diş) kisti tedavi edilmezse ne tür sorunlar olur?
Odontojenik kistler genellikle iyi huylu yavaş büyüyen oluşumlardır, ancak zamanında müdahale edilmediği takdirde malignite bulguları gösterebilir (kötü huylu tümörlere dönüşüm görülebilir).
Çok büyük boyutlara ulaşıp sinüs, burun boşluğu, sinir gibi normal anatomik boşluklara zarar verebilir, dudakta hissizliğe, çene kırıklarına sebep olabilir.
Teşhis edildiği anda ivedi şekilde tedavi edilmelidir.

Çene (Diş) kisti cerrahisi nasıldır? Çene (diş) kisti cerrahisini kim yapar?
Çene (Diş) kisti operasyonunda dişler çekilir mi?
Ameliyat lokal ya da genel anestezi altında yapılır. İlişkili dişlerin çevresinde kalan kemik miktarı önemlidir. Kist ameliyatı sonrasında dişlerin çevresinde yeterli destekleyici kemik kalacaksa ilgili dişlere kanal ve kök ucu operasyonu yapılır. Ancak kist cerrahisi sonrası kemik yetersiz olacaksa kistin tekrarlamaması açısından diş çekimi de gerekebilir.
Çene kisti cerrahisi ağrısız bir operasyondur. Operasyon; çene cerrahisi uzmanları tarafından yapılır. Kistin tamamının çıkarılması gerekir.
Çok büyük boyutlu olduğu saptanan çene kistlerinin genel anestezi altında alınması gerekir. Muayene esnasında doktorunuz işlemin nasıl yapılacağına karar verir.

Çene (Diş) kistleri operasyondan sonra tekrarlayabilir mi?
Çene kisti cerrahisi sırasında kistin yayıldığı tüm alanların temizlenmesi gereklidir. Ulaşılamayan bölgelerde kist artıkları kalırsa; dişlerdeki kistler tekrarlayabilir. Ya da kistle ilişkili dişlere gerekli ve yeterli tedavi yapılmazsa diş kistleri tekrarlayabilir. O yüzden, çenelerdeki kistler ilgili branşta uzman hekimler tarafından çıkarılmalıdır.

 

bottom of page