top of page

DİŞ ETİ ÇEKİLMESİ

 

 

Diş eti çekilmesi nedir?
Diş eti çekilmesi: diş eti seviyesinin kök yüzeyine inmesi ve kök yüzeyinin açıkta kalmasıdır.

Diş eti çekilmesi neden olur?
Yanlış diş fırçalama tekniği, diş fırçasının bastırılarak, sert kullanılması, günde 3 kereden fazla diş fırçalama, diş eti hastalıkları, kas yapışıklıklarının dişetlerine kadar uzanması, dolgu ve kaplamaların dişeti kenarlarının uyumsuz olması diş eti çekilmesine yol açabilir.

Diş eti çekilmesi yaşamamak için nasıl diş fırçası kullanmalıyım?
Dişler, yumuşak bir fırça ile, dairesel hareketlerle fırçalanmalı ve fırçalama çok sert olmamalıdır.

Diş eti çekilmesi ne gibi sorunlara yol açar?
Diş eti çekilmesi: diş-kök çürüklerine, diş hassasiyetine ve estetik problemlere yol açar.

Diş eti çekilmesi ilerler mi?
Diş eti çekilmesi kontrol altına alınmadığı zaman ilerleyebilir. Dişeti çekilmesi ilerlediğinde dişleri çevreleyen sert dokularda da erime meydana gelir, sert dokular tamamen ortadan kalkarsa diş kayıpları yaşanabilir.

Diş eti çekilmesinde tedavi yolları nelerdir?
Diş eti çekilmesi sonucunda oluşan probleme ve çekilme miktarına bağlı olarak tedavi prosedürü değişir. Diş-kök yüzeyinde çürük varsa; bunun tedavisi (dolgu, kanal, kaplama) yapılır. Dişte sıcak soğuk hassasiyeti şikayeti varsa hassasiyet giderici ajanlarla ona yönelik tedavi uygulanır. Ya da eksik dişeti dokusu cerrahi olarak dişeti greftiyle tamamlanır.

Diş eti çekilmesinin cerrahi olarak tedavisi nasıl yapılır?
Diş eti cerrahisi: ya greftleme (dişeti nakli) adı verilen yöntemle hastanın damağından alınan greft parçası, diş eti çekilmesi olan bölgeye uygulanarak yapılır. Ya da çekilen dişetine komşu sağlam dokunun bu bölgeyi örtecek şekilde kaydırılmasıyla yapılır.

Diş eti cerrahisi işlemi ağrılı bir işlem midir?
Diş eti cerrahisi lokal anestezi altında yapılır, dolayısıyla işlem sırasında ağrısızdır, sonrasında ise bir ağrı kesici yeterli olur. Damak mukozasından dişeti nakli (dişeti grefti) yapıldığında damak içerisinde açık yara kalabilir. Açık yara bölgesine herhangi bir şey değdiğinde 3-4 gün boyunca rahatsızlık verebilir. Ancak operasyon öncesinde hazırlanan plaklar, işlem sonrasında damak kısmına yerleştirillirse bu süreç daha rahat geçmektedir.

Diş eti çekilmesinde kullanılan yapay greftler başarılı mıdır?
Diş eti çekilme bölgesini kapatmak için yapay olarak geliştirilmiş greftler kullanılabilir. Burada önemli olan teşhisin doğru konulmasıdır. Yapay greftin kullanılacağı yerler olduğu gibi kullanımının sınırlı olduğu yerler de vardır. Fakat çoğu zaman hastanın kendi dokusu daha iyi sonuç verir.

 

bottom of page