top of page

PORSELEN KAPLAMA (EMPRESS)

Empress (full seramik protez) nedir?
Alt yapısı basınç alında sıkıştırılmış kristal yapılı seramik olan sabit protez türüdür. Tamamı seramikten oluşur, doğal dişteki ışığı yansıtma ve geçirme özelliklerini taklit eder. Doğal dişteki estetik, empresslerle yakalanabilir. Estetiğin ön planda olduğu ön grup dişlerde daha çok tercih edilir.

Empress her dişe yapılır mı?
Empress malzemesi çiğneme kuvvetlerine karşı çok dayanıklı bir malzeme değildir. Bu yüzden arka grup dişlerde yani çiğneyici dişlerde pek fazla tercih edilmez. Daha çok ön grup dişlerde kullanılır. Işık geçirme özeliği ile doğal dişlere yakın estetik ve fonksiyon sağlar. Yan yana çok sayıda diş eksikliği varsa yine tercih edilmez.

Hangi durumlarda empress yapılır?
- Çeşitli ilaçlara ve yaşa bağlı kalıcı diş renklenmelerinde,
- Bazı kanal tedavili dişlerde,
- Şekil bozukluğu olan dişlerde,
- Diş arkında normal yerini alamamış, estetik olarak bozukluk yaran dişlerde,
- Çoklu estetik resorasyonlarda ve gülüş tasarımı yaparken,
- Aralıklı dişlerde.

Empress porselen dişlerin yapımı ne kadar zaman alır?
Empress yapımı hasta-hekim ve teknisyen işbirliğiyle gerçekleşen bir perioddur. İşlem süresi diş sayısı ve işin zorluğuna bağlı olarak değişkenlik göstermekle birlikte yaklaşık 1 hafta 10 gün sürmektedir.

Empressler yapılırken dişsiz mi dolaşacağım?
Hekiminizin hazırlayacağı geçici dişlerle hiç bir aşamada dişsiz kalmayacaksınız.

Empress bakımı nasıl olmalıdır?
Doğal dişlerinize uygulamanız gereken bakımın aynısı ağıza yapılan her türlü protez için geçerlidir. Doğru fırçalama tekniğiyle günde 2 kez dişlerinizi fırçalayarak ve diş ipi kullanarak empress bakımınızı yapabilirsiniz.

Empress düşer mi? Kırılır mı?
Kalıcı yapıştırılan bir empress?in kendiliğinden düşmesi ya da istenerek tek parça halinde çıkarılması mümkün değildir.
Kırılganlığı zirkonyuma göre daha fazla olmakla birlikte darbeye maruz kalmadıkça kırılma gözlenmemektedir.

Empress? in rengi zamanla değişir mi? Empress alerji yapar mı?
Profesyonel yöntemlerle yapılan ve parlatılan empress malzemesi ilk yapıldığındaki rengini hep korur. Full porselen olan empress her hangi bir alerjik reaksiyona sebep olmaz.

Empress mi? Zirkonyum mu?
Zirkonyum alt yapı malzemesinin çok  yüksek dayanıklılığı ve sağlamlığı vardır. Zirkonyum arka ve ön  bölgelerdeki kron-köprülerde tam estetik görünüm sağlar ve rahatlıkla kullanılır. Ancak empress malzemesi zirkonyum kadar dayanıklı bir malzeme değildir. Bu yüzden arka grup dişlerde yani çiğneyici dişlerde pek fazla tercih edilmez. Daha çok ön grup dişlerde kullanılır. Zirkonyum malzemelere göre empress malzemesi daha estetiktir. Işık geçirme özeliği ile doğal dişlere yakın estetik ve fonksiyon sağlar.

 

bottom of page