LAMİNE KAPLAMA (YAPRAK DİŞ)

Lamine Kaplama (yaprak diş) nedir ?
Dişlerin ön yüzeylerine yapıştırılan porselenlere lamine diş denir. Halk arasında yaprak diş olarak da bilinmektedir.

Lamine kaplama yapımı için dişlerimi kestirmem gerekli mi? Dişlerim fazla küçültülecek mi?
Lamine diş kaplama en koruyucu protetik tedavilerden birisidir. Ortalama 0,3-0,7 mm diş dokusu uzaklaştırmak lamine için yeterlidir. Ancak bazı vakalarda diş dokusu uzaklaştırmadan da lamine uygulaması yapılabilir (prepless).

Lamine kaplamalar hangi malzemelerden yapılır?
Lamine-yaprak diş protezlerin yapımı için farklı malzemeler kullanılır. Porselen, kompozit ve akrilikten üretilebilir. Porselenden imal edilen laminelar oldukça ince ve şeffaf bir yapıdadır. Bu malzemeler içerisinde en estetik olanı porselenden yapılan laminelerdır.

Lamineler dişe nasıl tutunur?
Dişin ön yüzüne özel bir yapıştırıcı ile yapıştırılırlar. Yapıştırılmasında adeziv sistemler kullanılır. Bu yapıştırıcılar oldukça güçlü tutuculuk sağlarlar.

Lamineler yapıştırıldıktan sonra düşer mi?
Günümüzde gelişen teknolojiye ayak uyduran yapıştırıcı adeziv sistemler oldukça güçlü tutuculuk sağlarlar. Kurallara uygun olarak kullanılan bu adeziv sistemlerle yapıştırılan laminelerın düşmesi oldukça zordur.

Lamine diş protezler ne amaçla kullanılır ?
Lamineler ayrık dişlerin birleştirilmesinde, istenmeyen  diş renklenmelerinde, diş beyazlatma ile sonuç alınamayan ileri derecedeki renklenmelerde, kırık yada aşınmış dişlerde, rengi ve yapısı bozulmuş dolgulu dişlerde doğal diş estetiğini sağlamak için uygulanabilir. Ayrıca hafif derecedeki çapraşık dişlerin düzeltilmesinde de lamineler uygulanabilir.

Lamineler renk değiştirir mi ?
Porselenden yapılan lamineler asla renk değiştirmez. Kahve, çay ve sigara ile renkleri değişmez. Aşınmaya dirençlidir.

Lamineler kolay kırılır mı?
Kurallarına uygun olarak yapıldıklarında kırılmaları oldukça zordur. Çok ince olmalarına rağmen, dişe yapıştırıldığında oldukça dayanıklı ve güçlü bir yapıda olmaktadırlar. Oldukça hassas bir uygulamadır. İyi bir klinik ve laboratuar çalışması gerekir. Hekimin ve diş teknisyeninin bu konu üzerinde teknik bilgisi, estetik anlayışı ve uyumlu bir çalışma yapması gerekmektedir.
 

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Gri YouTube Simgesi

     Randevu

   0312 217 0 100